Jelen írásunk a hamarosan megjelenő 80-as 90-es évek „legendás” szórakozóhelyeit bemutató sorozatunk ajánlója. Rövid áttekintést nyújtva arról, hogy mely műintézményekről esik majd szó részletesebben a későbbiekben. Természetesen ha valakiben a felsoroltakat olvasva hiányérzet keletkezne jelezze felénk, hogy melyik lenne az a hely amiről még olvasna és mi megpróbálunk utánajárni.
A tervek szerint bemutatjuk a Fiatal Művészek Klubját (FMK), a Tilos az Á-t, az Almássy téri szabadidőközpontot, a Blue Box-ot (kultiplex), a Süss fel napot, a Fekete lyukat és még ami menet közben eszünkbe jut.
Az FMK története még a hatvanas évekre nyúlik vissza, kezdetben elsősorban a rendszer ellen lázadozó fiatal művészek oázisa volt, de a 80-as évek végétől a bezárásáig már inkább az underground hazai „fellegváraként” létezett. A sorozatban kitérünk majd a fellépő zenekarokra és kiállításokra, de itt kilátástalan lenne lévén, hogy csak felsorolni ezeket is több oldalnyi lenne. Utánozhatatlan hangulata mind a mai napig hiánycikk Budapesten, a bezárásáig, ami szintén megérdemelne egy külön írást, kihagyhatatlan volt esténként.
forrás: elkaszovszkij.hu
A Tilos az Á bár csak hat évet élt meg, az emléke mind a mai napig tartja magát Frank Zappától Dj Palotai lemezpörgetéséig bezárólag. Szellemisége azért még tovább élt a tilos rádió és a magyar narancs révén. Koncerteken kívül Vajdai Vilmos és Szabó Győző zsebszínháza és a Till Atillát is a soraiban tudó Vákuum TV-től kezdve táncházig rengeteg mindennel találkozhattunk és elmélkedhettünk.
Az 1983-ban megnyitott Almássy téri szabadidőközpont értelemszerűen sokrétű tevékenységet folytatott lévén több előadóteremmel, táncteremmel, klubhelységekkel és még egy az alagsorban található medencével is rendelkezett. Ebből adódóan a Ki mit tud?-tól kezdve a táncházig minden megtalálható volt. Ami miatt mindenképpen emlékezetes, hogy fantasztikus koncerteken gyakorlatilag a korszak minden valamirevaló zenekara fellépett a Balatontól a HS7-ig. A csodás szocreál hangulatot pedig még az sem nyírta ki, hogy idővel a nagyteremben betiltották a dohányzást.
fotó: Németh László
A kultiplex kicsit ugyan kilóg a sorból lévén pontban 2000-től üzemelt, ellenben az ilyen vén idióták mint én is, még „tisztán”……na jó, néhány villanásban emlékeznek rá, hogy előtte ott volt a blue box mozi, ami a filmvetítések egyre csökkenő nézőszámát kompenzálandó megnyitotta kapuit a felhőtlenül és gyakorlatilag tabuk nélkül szórakozni vágyó „tömegek” előtt. Számomra mind a mai napig etalon mint szórakozóhely, a kertmozival, a földszinti kávézóval, a kisteremmel és persze a „naggyal” ahol parádés zenékre lehetett arcon pörögni. Semmi extra program nem volt, de kérésre a két legjobb pultos simán sztriptíz számot adott elő a pultra felugorva és ingyen fogyaszthattál ha a helyi terminátor koktélt egy hajtásra elfogyasztottad. Emlékeim szerint mondjuk ilyen nem volt, lévén fél literes söröskorsóban szolgálták fel és az aljára öntött kb fél deci citromlevet leszámítva csak tömény volt benne…….na de részletesebben majd az aktuális írásban!
A 80-as években indult a Golgota utcában a Fekete Lyuk (később majd Yuk, illetve III/III) a Vörösmarty Művelődési Ház alatt, a hazai alternatív és punk élet központjaként. Többek között az én életem első punk koncertjével is. Rengeteg botránnyal és legendás balhéval, de gyakorlatilag egyetlen alternatívaként nagyon sok zenekarnak. Idővel magát kinőve majd újabb botrányokkal övezve bezárva. A felette üzemelő Rocklandben többek között olyan nagyságokkal mint a Beastie Boys, a Body Count és a Sepultura. Üzemeltek itt próbatermek és hangstúdió is. Számtalan azóta ismerté vált zenekar szárnybontogatásának volt helyszíne. Természetesen ezekről részletesen beszámolunk majd sorozatunk aktuális részében.