(Bodis Krisztián fényképe)
Kertész Danival beszélgettünk a Budapest Up! egyik alapító tagjával, illetve a Párnacsata főszervezőjével. A Budapest Up! szervezi többek között a Párnacsata, Vízicsata, Keresd a zászlót! (CTF), Mp3 kísérlet, Hócsata, Boldog Belváros és más alternatív megmozdulásokat. Szó volt arról, hogy mi ezeknek a célja, hogy miért éri meg ilyeneket szervezni és beszéltünk a legutóbbi megmozdulásuk, az április másodikai Párnacsata utáni benyújtott számláról, amit az FKF állított ki, mintegy majdnem 300.000 Forintról.
Mesélj légy szíves arról, hogy Te, hogy és mikor kerültél képbe, mikor alakult a Budapest UP! és miért?
K. D.: 2011 közepén, végén alakultunk. Akkoriban léptem be a 4K!-ba, és akkor már körvonalazódott, hogy a 4k!-ból párt lesz. De páran úgy gondoltuk, hogy ezt a politikamentes Urban Playground-ot tovább kéne vinni, igény van rá. Összehívtam pár embert, akikről amúgy is tudtam, hogy benne vannak vagy voltak ilyen dolgokban és elkezdtünk gondolkodni az első ilyen akción, ami végül egy városligeti Keresd a zászlót! lett, ez 2011 őszén volt. Eredetileg öten voltunk, később pedig kibővültünk, így lettünk nagyjából dupla annyian.
(Tábor Ádám fényképe)
Mit képvisel a Budapest Up!?
K. D.: A nemzetközi Urban Playground Movement-et, ami olyan célkitűzéssel rendelkezik, hogy foglaljuk vissza a köztereket a polgárok számára. A nagyvárosban hajlamosak elhidegülni az emberek és közönyösen kezelni mindent és mindenkit. A rendezvényeinkkel közelebb szeretnénk hozni az embereket egymáshoz, másrészről pedig színesebbé tesszük a közterületeket is, hogy használjuk is őket, ne csak áthaladjunk rajtuk. Mi egy szervezőcsapat vagyunk, akik elhivatottságból, bolondságból, nem tudom miből, de csináljuk.
Mik a visszajelzések?
K. D.: Egyre több és több ember vesz részt a rendezvényeken, egyre több ember csatlakozik hozzánk. Főleg a Facebookon vagyunk elérhetőek, mert bár van egy weblapunk de forrás és időhiány miatt az nem igazán halad, így nehezebben érjük el az embereket. Ennek ellenére jó azt látni, hogy évről-évre újabb generációk vannak jelen a rendezvényeken. A kemény mag, az egyetem és a gimnázium vége előtt állók, de ugyanúgy megtalálni harmincas felsőbb vezetőket vagy nagycsaládos apukát és anyukát, akik elhozták családi program gyanánt a kölyköket egy, például, Párnacsatára. Akikkel eddig beszéltem, mindenkinek nagyon tetszett. Pláne a mostani malőr után, nagyon biztatóak és pozitívak a visszajelzések, segíteni akarnak, részt akarnak venni benne. Kialakult egy közösség, aminek tagjai törődnek és foglalkoznak egymással. Igazából már ezért megérte ezt összehozni és belerakni ezt az öt évet.
(Bodis Krisztián fényképe)
(Boldog Belváros- Gáspár Zselyke fényképe)
(Hócsata - Turi Zsófia fényképe)
Budapest Up! nyilván a fővárosról szól, de vidékben vagy akár külföldben gondolkodtok-e?
K. D.: Minden évben megkeresnek vidékről, hisz ezeket bárhol meg lehet szervezni, ez nem egy licensz, amit meg kell venni. Van egy nemzetközi oldal, mindenki feltöltheti a saját rendezvényét, annyi a cél, hogy minél többen legyünk. Idén például Szegedről és Jászberényről kerestek meg, mi pedig instrukciókat, tippeket adtunk nekik, hogy hogy néz ki egy ilyen rendezvény, mi mindennel jár, mikre kell odafigyelni. Külföldön is mennek szerencsére ezek az események, de egy átfogó, nemzetközi közösség még nem alakult ki.
Miért kezdtétek el, Te például miért vagy benne?
K. D.: Igazából, amikor megszerveztük az első CTF-ünket jöttem rá, hogy milyen jó érzés a pulpituson állni és hergelni őket, az embereket és a csapatokat. És amikor mondjuk eredményhirdetésnél szétnézel a tömegen, az nagyon jó érzés. Másrészt tudtuk azt, hogy ez egy jó kezdeményezés és ez kell a városnak és a benne élőknek.
(Vízi Csata - Zsiborás Zsolt)
Milyen költségekkel jár egy ilyen?
K. D.: Egy CTF esetén a csapatjelölők, világítós karperecek (éjszakai CTF-nél), zászlók, etc… Hideg esetén készülünk meleg teával, Hócsatánál például, ebben a közeli éttermek is segítettek, forró vizet tőlük kaptunk. Ha sok résztvevőre számítunk, mentőt intézni, egyebek... A rendezvények után kalapozni szoktunk, hogy ha valakinek tetszett a dolog, és úgy érzi, akkor felajánlhat egy kisebb összeget. Így a rendezvények összköltségének a 60-70 százaléka visszajön, a többit pedig mi rakjuk bele, saját pénzből.
5 év távlatából, hogy látod a Budapest Up-ot?
K. D.: Rengeteg tapasztalatot szereztünk. Minden esemény után szoktunk kiértékelő meetinget tartani, ahol átbeszéljük a dolgokat, módosítjuk az elképzeléseket, szabályokat.Illetve mindig próbáltunk a résztvevők számához igazítva, elővigyázatossági intézkedésekre odafigyelni, például, amit már említettem, ha sok ember várható, akkor egy állandó mentőről gondoskodni és hasonlók. Jó dolog ezeket elsajátítani.
Min változtatnál?
K. D.: Egyre több és több ember jár el a rendezvényekre és úgy érzem, hogy már ezért is rendezettebb és komolyabb keretek közé kell szorítanunk ezt az egészet. Próbálunk elindulni egy olyan irányba, hogy egy egyesületet rakjunk mögé, de mivel mindenki dolgozik vagy tanul (esetleg mindkettő), így ez nem olyan könnyű feladat…És a támogatás vagy szponzorok tekintetében sem olyan egyszerű a helyzet, mert mi nem szeretnénk eladni a rendezvényeinket, nem céges rendezvényeket akarunk csinálni, hanem mindenki számára elérhető, ingyenes szórakozási lehetőséget, ahol vadidegen embereket verhetsz szét párnával, vagy vízipisztolyozhatsz le nyáron 35 fokban.
(Vízicsata - Bodis Krisztián fényképe)
K. D.: Szóval nem akarjuk eladni a rendezvényt és profitot sem akarunk keresni ezen. Ha már nullára kijönne egy-egy ilyen rendezvény, önfenntartóvá válna, mi már akkor örülnénk.
Beszéljünk a legutóbbi Párnacsatáról, amit április másodikán, a Hősök terén tartottatok. Hogy sikerült, milyen volt a visszhangja?
K. D.: Nagyjából 2500 ember gyűlt össze, és eddig csak pozitív visszhangokkal találkoztam. Sőt, ami engem meglepett, a különböző Televíziós csatornák is kíváncsiak voltak. Kint volt a Petőfi TV, az RTL, ők riportot is készítettek velünk, kint volt az M1, ők az elejét élőben közvetítették a híradóban. A Kossuth Rádió is hívott minket, olyan fél 5 körül, élőben, hogy milyen a párnacsata, milyen a hangulat.
K. D.: Csak aztán a rendezvény végén, jött ez a fiaskó…Évek óta úgy működött ez a dolog, hogy minden ilyen rendezvény után eltakarítottuk azok nyomait és eddig nem is volt ezzel baj.
(Párnacsata - Venczel Dávis fényképe)
K. D.: A mostanira is 70 darab 110 literes zsákkal készültünk, a párnacsata után azokat meg is töltöttük. Megjelent egy FKF-es autó, pont a kukákat ürítette. Megkérdeztem, hogy van pár zsákunk, azokat feldobhatjuk-e? Ők erre választ nem tudtak adni, de megjelent a főnökük, aki körülnézett és bő két óra alatt addig telefonált, hogy végül az FKF igazgatóságáig eljutott az ügy, mindez szombat este. Kijött a Közterület felügyelet is és ők mondták, hogy tulajdonképpen két lehetőség van, kapunk egy 50.000 - 300.000 Ft.-ig terjedő helyszíni büntetést, majd megindítják az eljárást, rájön erre a perköltség plusz a takarítás költsége, aminek a nagyját mi már akkor elvégeztük. Vagy lehet gördülékenyebben is, miszerint az FKF-es kolléga felhívja a főnökét és utólagosan mi megrendeljük a takarítást. Ott, ebben a kényszerhelyzetben az utóbbi mellett döntöttünk. A kiérkező közteresek amúgy a legnagyobb formák voltak. Abszolút normálisak voltak, segítőkészek, felvázolták a lehetőségeket és azt, hogy ők mit tennének a helyünkben. A baj csak az volt, hogy sem ők, sem a helyszínre érkező főnökük nem tudták megmondani, hogy, ha csak megközelítőleg is, de mennyibe kerülhet ez. Ott abban a szituációban, mivel döntenem kellett, aláírtam egy papírt, megrendeltem egy szolgáltatást, amiről nem tudtak semmi felvilágosítást adni, hogy mennyibe fog kerülni nagyjából. A párnacsata ápr. 2-án volt, szombaton és szerdán érkezett a "tételes" számla, 234.922 plusz ÁFA. Mivel ez nem egy for profit szerezet, a pénz előteremtése nem megy csak úgy…
Próbáltál egyezkedni Velük? Más lehetőségek után nézni?
K. D.: Persze, írtam egy méltányossági kérelmet, hátha… Azóta sem válaszoltak rá… Így gyűjtésbe kezdtünk, jobb ötlet híján és elindult a Fogadj örökbe egy tollat! Eddig 90.000 Forint gyűlt össze. Bízom benne, hogy sikerül ezt megoldanunk, mert ez önmagában lehetetleníti el a további események megszervezését, legyen az akár Párnacsata, Vízicsata, Hócsata vagy keresd a zászlót.
De eddig jók a visszajelzések, a lehetőségeikhez mérten segítenek az emberek.Tehát a segítőszándékkal nincs baj, szerencsére. Inkább talán az, hogy kevés emberhez jut el, hogy van egy ilyen baj, légy szíves segítsetek, mert így nem fogunk tudni több ilyet szervezni. Ahogy mondtam csak Facebook-on vagyunk, ez önmagában kevés.
Milyen tanulságot vontál le ebből, ha volt ilyen?
K. D.: Hogy komolyabban kell venni ezt az egészet. Amiről már beszéltünk. Szervezettebben, előrelátóbban. Ez egy tök jó dolog és úgy tűnik, nem csak nekünk, szervezőknek tetszik, hanem a résztvevőknek is, hisz egyre több és több ember jön el. Nem akarom, hogy túlnőjön rajtunk, nekünk is változni kell, nem veszítve szem elől a mentalitását az egésznek, azt hogy miről is szól ez az egész.
(Waltner Soma fényképe)
Köszönjük az interjút Kertész Daninak és Budapest Up! -nak. Itt pedig a gyűjtés, ahol nyomon tudjátok követni, hogy hol tart éppen, illetve, ahol kedv és igény szerint Ti is tudtok segíteni, akár csak pár ezer Forint erejéig. Szerintünk hasznos dolog és üdítő színfoltja ez, az olykor szürke és borongós Budapestünknek. A fényképeket a Budapest Up! Facebook oldaláról vettük, az ő beleegyezésükkel.